انجمن علمی دانشجویان مدیریت تکنولوژی- موسسه آموزش عالی فارابی

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397

مدیریت تکنولوژی؛ ماهیت و اهمیت

نویسنده: کیارش جهانپور   

پیش بینی آینده ی دنیای فناوری و دستاوردهای احتمالی، آماده سازی سازمان برای تطبیق با فناوری های نوین، شناسایی فناوری های احتمای آتی که ریسک عملیاتی سازمان را افزایش می دهند یا تهدیدی برای موجودیت سازمان به شمار می روند، مدیریت روند انتقال تکنولوژی و ... از جمله مباحث اصلی مدیریت تکنولوژی هستند که در حوزه های مختلف فناوری همچون ریزپردازنده ها، فناوری های نانو، فناوری اطلاعات، تکنولوژی کسب و کار مورد مطالعه و تحقیق قرار می گیرند.
یکی از اصلی ترین وظایف مدیران تکنولوژی در سازمان ها توصیف جامع فناوری های مورد نیاز با توجه به محدویدت های منابع موجود در سازمان ها و رویکرد راهبردی کسب و کار سازمان است. انجام این دو امر مهم نیازمند داشتن مهارت و دانش مدیریت استراتژیک و عملیات است که در دوره های آموزشی مدیریت تکنولوژی می توان آن ها را مشاهده نمود.
درحالی که بر اساس آمارهای بانک جهان صرفا در سال 2014 میلادی بیش از 2 هزار میلیارد دلار از صادرات جهانی به محصولات تکنولوژیک اختصاص یافته، هنوز نمی توان بازاری کارآمد، شفاف و بروز برای داد و ستد تکنولوژی ها و یا ثبت آن ها در ایران یافت. مدیریت تکنولوژی به عنوان حوزه ی مطالعاتی با ماهیت بین رشته ای (Interdisciplinary) می تواند به تشکیل ساختار اقتصادی هدفمند در حوزه ی بازار فناوری و بهبود بهره وری در صنایع بیانجامد. 
مدیریت پروژه، مدیریت مالی، حسابداری مدیریت، تحقیق در عملیات، بهینه سازی چندهدفه، تصمیم گیری مدیریتی، فنون آینده پژوهشی و ... از مهمترین دروس و مهارتهایی بشمار می روند که یک مدیری تکنولوژی می بایست به صورت حرفه ای به دست آورد و در فرآیندهای کاری مربوطه به کار بندد. 
برای به دست آوردن مهارت ها و دانش مورد نیاز جهت اعمال مدیریت تکنولوژی به صورت کارا و کارآمد؛ آموزش مورد محور و آموزش جهت ارتقاء تفکر انتقادی از جمله موثرترین روش ها شناخته می شوند. اگرچه در مدارس کسب و کار (Business Schools) گوناگون روش های مختلفی برای ارائه و اموزش مهارت های لازم به مدیران تکنولوژی اتخاذ شده اند، اما می توان اینگونه ادعا کرد که اغلب دوره های اموزشی در این رشته با استفاده از موردهای تصمیم گیری گذشته که منجر به موفقیت های چشمگیر یا شکست های سنگین تجاری شده اند، سعی در ملموس ساختن متغیرهای اغلب انتزاعی مدیریتی در حوزه ی تکنولوژی دارند.
گفتمان های ماهانه ی برخط در موسسه آموزشی فارابی با هدف انتقال دانش مدیریت تکنولوژی و حصول ایده های نوآورانه در این حوزه در پرتال آموزشی دانشگاه به صورت منظم برگزار می شود. این گفتمان ها علاوه بر نشر دانش، موجبات شکل گیری سوالات جدیدی درذهن دانشجویان و اساتید گشته که منبعی ارزشمند جهت توسعه ی عناوین پژوهشی بکر برای پایان نامه ها و یا مقالات علمی است.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic